Desenli Asfalt

Desenli asfalt, serilen asfaltın yüzeyine henüz belli bir sıcaklıkta iken çeşitli farklı desenlerdeki çelik baskı kalıpları vasıtasıyla verilen şekillere denir. Bu işleme baskı asfalt ya da dekoratif asfalt da denilmektedir. Yapılan bu desenlere çimento esaslı ve reçine katkılı asfalt boyası uygulanmasıyla meydana estetik görünümlü renkli ve desenli asfalt ortaya çıkar. Tuğla, çiçek, pusula, balık pulu, belediye isimleri vb. gibi desenler asfalta yapılabilir. Desen uygulanmış asfalt yüzeyi 5-7 gün dinlendirildikten sonra boyama uygulamasına geçilir. Böylelikle boyanın renk kalitesi ortaya çıkar ve daha uzun kullanım ömrüne sahip olur. Uygulanan özel çimento ve reçine, asfalta ekstra bir mukavemet kazandırdığından asfaltın kullanım ömrünü de 3-4 kat artırmaktadır. Ayrıca uygulanan renkler uzun yıllar canlılığını korumakta ve istenildiğinde aynı veya farklı renklere tekrar boyanabilir. Renkli asfalt, güneş ışınlarını geri yansıttığından yakıcı sıcaklıkları hissettirmez. Desenli asfalt bu yönüyle yaya trafiğinin çok olduğu alanlarda tercih edilmektedir. Dekoratif yüzeyli ve renkli bir asfalt için ilk aşama olan asfalt yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Baskı Asfalt Alan Hazırlığı

Baskı asfalt, plentlerde hazırlanan sıcak bitümlü karışımların yola serilmesinden önce uygulama yapılacak bölgenin serme işlemi için hazırlanması gerekmektedir. Bu hazırlık için sırasıyla ince reglaj, süpürme, astar ve yapıştırma tabakası işlemleri yapılmalıdır. İnce reglaj, projesindeki kot ve eğime göre yapılmış temel tabakasının üzerine asfalt kaplama serilmeden önce sathın düzeltilmesidir ve bunun için aşağıdaki işlemler yapılmalıdır. Tamamlanmış granürler satıh tabakasında herhangi bir biçimde (yağmur, trafik vs.) bozulmuş kesimler (çökme, ondülasyon, çukur vs.) kabartılıp kotuna ve eğimine uygun olarak sıkıştırılmalıdır. Satıhta çatlaklar bulunuyorsa geniş ve derin olarak kazılmalı, uygun bir malzemeyle doldurulup sıkıştırılmalıdır. Satıhta görülen killi kesimler ve yabancı maddeler söküp atılmalı, projesine uygun olarak takviye edilip sıkıştırılmalıdır.

Desenli Asfalt Uygulaması

Sıcak bitümlü karışımlar plentlerde hazırlandıktan sonra kamyonlarla serim yerine getirilir. Serim yerinde ise istenilen kalınlıkta ve eğimde finişerler (sıcak bitümlü karışımların sericisi) yoluyla serim yapılır ve sıcak durumdayken sıkıştırılır. İstenilen kalınlıkta ve eğimde serme işlemi yapabilmek için finişerlerde aşağıdaki özellikler bulunmaktadır. Kalınlık ayarı, kaplamayı istenilen kalınlıkta (sıkıştırma nedeniyle olacak çökmelerde göz önüne alınarak) serebilmek için sıkıştırmadan önce malzeme verilecek kalınlığı ayarlayabilen bir sistem bulunur. Böylece istenilen kalınlıkta malzeme serilebilir. Eğim ayarı, kaplamayı istenilen eğimde (istendiğinde her iki yöne ) serebilmek için gerekli ayar tertibatı bulunur. Özellikle dever nedeniyle kurblardaki eğim sürekli olarak değiştiğinden, serim sırasında da bu eğimi verme zorunluluğu vardır. Duyargalar, finişere bir kalınlık ayarı yapıldığında sürekli bu kalınlıkta malzeme serer. Serim yapılan temel tabakası aynı kottaysa sorun olmayacaktır. Ancak bu her zaman mümkün olmayacağından serim yapılan tabakanın istenilen kotta serim yapılması istenir.

Desenli Asfalt Tabakası Sıkıştırma İşlemi

Üst yapı ve dolgu işlerinin her aşamasına sıkıştırma işlemi en önemli unsur olarak yer almaktadır. Bu nedenle sıkıştırma sırasında gereken özen gösterilmelidir. Asfalt karışımlarında sıkıştırmaya etki eden unsurlar şunlardır: Asfalt çimentosunun viskozitesi, Karışımın ısısı, Sıkıştırma artarken karışımın yoğunluk ve stabilitesinin artma hızı, Serilen karışımın soğuma hızı, Sıkıştırma ekipmanının tipi, sayısı ve hızı, Sıkıştırılan tabakanın kalınlığı. Desenli asfalt alanı eğer küçük çaplı bir alan ise asfalt serim işlemi finisher ile yapılamaz. Böyle durumlarda bobcat ve diğer makineler ile asfalt dökümü yapılır. Nivelman, lazer ve anolar ile serim yapılır ve sıkıştırılır.

Desenli Asfalt Avantajları

  1. Diğer kaplama malzemelerine göre daha ucuzdur.
  2. Yüksek mukavemeti sayesinde çok uzun yıllar kullanılabilmektedir.
  3. Asfalt serimi en kısa sürede tamamlanan zemin uygulamasıdır.
  4. İklimsel ve çevresel etkilere karşı dayanıklıdır.
  5. Kir tutamayan yapısı ve kolay zemin temizlenme özelliği vardır.
  6. Üzerine her türlü işaret, şekil ve desen yapılabilir.

Desenli Asfalt Kullanım Alanları

Karayolları, Cadde ve sokaklar, Fabrika sahaları, AVM’ler, Meydanlar, Tören alanları, Miting alanları, Yaya kaldırımları, Açık ve kapalı otoparklar, Site içi ulaşım yolları, Çevre yolları, Spor sahaları, Parklar, Yürüyüş yolları, Bisiklet yolları…

Desenli Asfalt Fiyatları

Desenli asfalt fiyatları, kullanılan desen, boya kalitesi, alanın büyüklüğü, alanın yüklenici firmaya olan uzaklığı gibi nedenlere bağlı olarak farklılık gösterir. Fakat bu nedenlere rağmen fiyatlar % 20 oranında ancak fark etmektedir. Bazı projelerde işveren çok zor olan sanatsal desenler isteyebilir. Ve sırf bir proje için çelik kalıp yapılabilir. Ayrıca sanatsal figürler gibi desenlerin hem kalıp yapım masrafları hem de boya için harcana ekstra zaman ve işgücü bu tip projelerin fiyatlarını oldukça yukarılara çekebilir. Fiyatlandırma desen + boya olarak m2 cinsinde yapılır. Fakat bunun öncesinde asfaltın serilmesi ve sıkıştırılması işlemi ise ton bazında ve ayrı olarak fiyatlandırılır. Güncel Asfalt fiyatları yazımıza göz atmak isterseniz linke tıklayabilirsiniz.

Desenli asfalt yapımı ya da fiyatları hakkında tüm merak ettiklerinizi bize sorabilirsiniz. DARYOL ASFALT, 1000 m2 ve üzerindeki tüm projeleriniz için ücretsiz bir şekilde keşif yapıp, size yapılması gereken en doğru uygulama hakkında bilgi verir. İstek, soru ve teklif talepleriniz için mesaj kutumuzu doldurarak talebinizi iletebilir, mail atabilir info@daryol.com.tr, ya da Whatsapp’tan 0041 76 275 25 34 bize yazabilir veya arayabilirsiniz. Tüm talepleriniz en kısa sürede değerlendirilerek tarafınıza dönüş yapılır. Ayrıca DARYOL ASFALT’ın kurumsal yapısı hakkında bilgi edinmek ve daha önce projelerini bitirdiğimiz referanslarımıza göz atabilirsiniz.